Vaşinqtonda prezident Əliyevə etiraz: 'Cangüdənləri paltarımı cırdı'
No media source currently available
"The Washington Post" qəzeti yazır ki, "Uber" sürücüsü işləyən 27 yaşlı Rəhim Yaqublu prezident Əliyevin cangüdənlərinin onu döydüyünü, çənəsindən, qarnından vurduğunu deyib. Digər etirazçı, 35 yaşlı Adil Əmrahlı isə cangüdənlərdən qaçarkən ayağından xəsarət alıb. Qəzet, Yaqublu daxil, azı dörd nəfərin xəsarət aldığını yazır.
Vaşinqton polisinin sözçüsü Tom Linçin dediyinə görə, departamentin xüsusi əməliyyatlar bölməsinin, ABŞ Gizli Xidmətinin üzvləri Azərbaycan təhlükəsizlik əməkdaşlarının cəlb olunduğu insident vaxtı hadisə yerində olublar. O, polisin insidentə müdaxilə edib-etmədiyi, sözügedən cangüdənlərin fevralın 19-da gecə ABŞ-də qalıb-qalmadığı barədə bir söz deməyib. Sözlərinə görə, məsələ ilə Dövlət Departamenti məşğul olur.
Gizli Xidmətin rolu dövlət başçıları üçün "təhlükəsizlik infrastrukturu qurmaq və qoruyucu əməliyyatları təmin etmək olub", - bunu isə Gizli Xidmətin sözçüsü Entoni Qulyelmi söyləyib. O, otelin təhlükəsizlik parametrinə daxil olduğunu, orada Azərbaycan nümayəndə heyətinin qaldığını əlavə edib.
Qəzet Dövlət Departamentindən əlavə şərh, Azərbaycanın Vaşinqtondakı səfirliyindən ittihamlara cavab ala bilmədiyini yazır.
Polis yaxınlıqda olsa da, müdaxilə etməyib
Qəzet 2017-ci ildə Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın mühafizəçilərinin Vaşinqtonda Türkiyə səfirinin iqamətgahı qarşısında etirazçılarla zorakı toqquşmasını yada salır. O zaman biri polis əməkdaşı olmaqla 11 nəfər xəsarət almışdı.
Vaşinqtondakı Türkiyə səfirliyi önündə dava
R.Yaqublu qəzetə deyib ki, insident zamanı polis yaxınlıqda olsa da, müdaxilə etməyib. Bir neçə dəqiqə sonra cangüdənlər gediblər, etirazçılar ambulans çağırıblar. Həkimlər xəsarətlərə baxıblar, amma heç kəs xəstəxanaya aparılmayıb. "Bu yalnız onun diktator olduğunu, ölkəmizdə azad söz olmadığını göstərir", – Yaqublu prezident Əliyev barədə deyib.
A.Əmrahlının sözlərinə görə, etirazçılar otelin ön girişindən digər girişə doğru qaçıblar ki, Əliyevin heç kəs görmədən çıxıb getməsinə mane olsunlar. "Niyyətimiz Azərbaycanda siyasi məhbuslara azadlıq tələbi ilə dinc aksiya keçirmək idi", – Əmrahlı vurğulayıb.
Vaşinqton Baş Prokurorluğu azərbaycanlı mühacirlərlə bağlı insidenti araşdırdığını bildirir
Vaşinqton DC Baş Prokurorluğu "Waldorf Astoria" otelinin qarşısında azərbaycanlı mühacirlərlə bağlı insidenti araşdırır. Bu haqda AzadlıqRadiosunun Vaşinqton müxbiri xəbər verir.
Fevralın 19-da sosial mediada ABŞ-də yaşayan və Azərbaycan hökumətinin tənqidçilərindən olan mühacirlərin etiraz aksiyasından görüntülər yayılıb. Onlar Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Vaşinqtonda qaldığı deyilən otelin önündə "siyasi məhbuslara azadlıq", "Tofiq Yaqubluya" azadlıq şüarları səsləndiriblər.
İ.Əliyev fevralın 19-da Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak üçün ABŞ-də səfərdə olub.
Yayılan videoda aksiya iştirakçıları prezidentin mühafizə xidmətinin əməkdaşlarının etirazçılara zor tətbiq etdiyini bildirir.
Hökumətə yaxın media mühacirlərin təxribat yaratdığını, zorla hotelə girmək istədiyini yazıb, etirazçılar isə bu iddiaları qəbul etmirlər.
Azərbaycan prezidentinin sərt tənqidçilərindən olan, hazırda dələduzluq ittihamı ilə 9 il həbs cəzası çəkən T.Yaqublunun ABŞ-də yaşayan oğlu Rəhim Yaqublu deyir ki, yeddi-səkkiz mühacir dinc aksiya üçün toplaşıb: "Bizim məqsədimiz İlham Əliyevin qaldığı otelin qarşısında – "Waldorf Astoria" otelinin qarşısında sadəcə dinc etiraz aksiyası, "siyasi məhbuslara azadlıq" aksiyası, şərlənən jurnalistlər, hüquq müdafiəçiləri, AXCP sədri Əli Kərimli, Tofiq Yaqublu başda olmaqla, bütün siyasi məhbuslara azadlıq tələb etmək idi. Burada təxribat və s. ola bilməz. İlham Əliyevə onsuz da ölkədə etiraz etmək mümkün deyil, Azərbaycanda 2019-cu ildən sərbəst toplaşmaq azadlığı qadağan olunub. Biz də məcbur xaricdə öz fikirlərimizi, şüarlarımızı səsləndirmək istədik. Təəssüf ki, Azərbaycan hakimiyyətinin, Əliyevin cangüdənləri buna sərt reaksiya verdilər. Bizimlə əlbəyaxa oldular, vurdular. Mənim paltarımı cırdılar, yumruq-təpik vurdular".
Azərbaycan hakimiyyəti ölkədə heç kimin tənqidi fəaliyyətinə görə həbs edilmədiyini, sərbəst toplaşmaq və digər hüquqların pozulmadığını deyir.
Yerli və beynəlxalq hüquq müdafiəçiləri Azərbaycanda 340 siyasi məhbusun olduğunu bildirir. Tənqidçilər ölkədə bir çox hüquq və azadlıqların məhdudlaşdırıldığını söyləyir.