Ötən ilin noyabrında 2 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində S.Aşurov və daha bir neçə məhbusun Siyasi Məhbusların Müdafiə Komitəsi təsis etdikləri haqqında məlumat yayılmışdı.
Samir Aşurovun həbsdə döyüldüyü bildirilir
Almaniyadan Azərbaycana readmissiya olunduqdan (qaytarıldıqdan) sonra həbs edilən Samir Aşurovun saxlandığı 2 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində zorakılığa məruz qaldığı bildirilir.
Bu barədə məlumatı onun xanımı Nura Aşurova Facebook səhifəsində paylaşıb.
Aşurovanın sözlərinə görə, əri döyülüb və əməkdaşlarla mübahisə edəcəyi halda, cərimə kamerasına salınacağı ilə hədələnib.
S.Aşurovun həmin davranışlara etiraz olaraq aclıq aksiyasına başladığı bildirilir. Xanımı vurğulayır ki, dekabrın 27-də telefon danışığı zamanı Aşurov baş verənləri danışmağa çalışarkən əlaqə qəfil kəsilib.
N.Aşurova həmçinin S.Aşurovun səhhətində problemlərin olduğunu, şəkər xəstəliyindən əziyyət çəkdiyini qeyd edib.
İddialara sözügedən müəssisənin rəhbərliyi və Penitensiar Xidmətdən münasibət almaq mümkün olmayıb. Qurum adətən bu tipli şikayətləri təkzib edir və müəssisələrin yalnız qanunlar çərçivəsində idarə olunduğunu vurğulayır.
2023-cü il martın 29-da Almaniyadan deportasiya olunan S.Aşurov 20 gün sonra saxlanılıb. O, Elşən Nəbiyev adlı şəxsə bıçaqla xəsarət yetirməkdə ittiham edilib. Aşurov əvvəlcə Cinayət Məcəlləsinin 126.2.4 (ümumi təhlükəli üsulla, xuliqanlıq niyyəti ilə qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma) maddəsi ilə həbsdə saxlanıb. Bir neçə ay sonra ona qarşı Cinayət Məcəlləsinin daha bir maddəsi - 221.3 (silahdan və ya silah qismində istifadə olunan əşyalardan istifadə etməklə xuliqanlıq törətmək) ilə ittiham irəli sürülüb. 2023-cü il dekabrın 18-də Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi onu təqsirli bilərək 6 il 6 ay azadlıqdan məhrum edib.
Hüquq müdafiəçiləri S.Aşurovu siyasi məhbus kimi tanıyıblar. O, ittihamı qurama sayır.
Amma rəsmilər ölkədə siyasi məhbusların olması ilə bağlı fikirləri qəbul etmirlər. Onlar deyirlər ki, siyasi məhbus siyahılarına daxil edilənlər sırf törətdikləri əmələ görə məsuliyyətə cəlb olunublar.
Son üç il ərzində Avropa ölkələrindən (əsasən, Almaniyadan) Azərbaycana readmissiya edilən şəxslərdən, azı, beş nəfərin narkotik və başqa ittihamlarla həbsi diqqət çəkib. Onlar həbslərini mühacirətdə olarkən Azərbaycanla bağlı etiraz aksiyalarında fəallıqları ilə izah ediblər. Amma rəsmilər, bir qayda olaraq, insanların tənqidi mövqelərinə görə əsassız yerə təqib olunmaları ilə bağlı deyilənləri qəbul etmirlər.