Keçid linkləri

Təcili xəbərlər
2020, 08 İyul, çərşənbə, Bakı vaxtı 08:47

Parlament seçkilərində ilkin nəticələr açıqlanıb (Siyahı)


Seçki məntəqəsi

Qalan 7 dairədə də ilkin lider namizədlər açıqlanıb

Fevralın 9-da keçirilən növbədənkənar parlament seçkilərində ilkin qaliblərin müəyyən edilmədiyi 7 dairəyə aid də nəticələr açıqlanıb.

Onlardan biri 17 saylı Yasamal Üçüncü Seçki Dairəsində namizəd Elnur Allahverdiyevdir.

Qalanları 35 saylı Xətai Üçüncü-də Rauf Arifoğlu, 42 saylı Sumqayıt İkinci-də Tahir Mirkişili, 44 saylı Sumqayıt-Xızı-da Müşviq Məmmədli, 77 saylı Astara-da Rəşad Mahmudov, 123 saylı Kəlbəcər-də Aqil Məmmədov və 125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsində İmamverdi İsmayilovdur.

Bununla da 125 dairənin hamısında ilkin lider namizədlər açıqlanıb.

+++

Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov növbədənkənar parlament seçkiləri ilə bağlı bu gün, fevralın 10-da keçirilən mətbuat konfransında ilkin nəticələri açıqlayıb.

MSK sədri bildirib ki, 5573 seçki məntəqəsinin (125 dairə) 87 faizindən, yəni 118 seçki dairəsinin 4823 seçki məntəqəsindən onlara protokollar daxil olub.

İlkin nəticələrə əsasən, seçki dairələri üzrə lider namizədlərdən 64-ü hakim Yeni Azərbaycan Partiyasındandır (YAP).

7 dairə üzrə isə, hələlik, lider müəyyənləşməyib. Bunlar 17 saylı Yasamal Üçüncü, 35 saylı Xətai Üçüncü, 42 saylı Sumqayıt İkinci, 44 saylı Sumqayıt-Xızı, 77 saylı Astara, 123 saylı Kəlbəcər, 125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairələridir.

İlkin nəticələrə əsasən, seçki dairələri üzrə lider namizədlərin adları elan edilib. Onlar bunlardır:

İlkin qaliblər

1 saylı Şərur-Sədərək Seçki Dairəsi - Vasif Talıbov (YAP) - 94.6%

2 saylı Şərur Seçki Dairəsi - İsa Həbibbəyli (YAP) – 86.3%

3 saylı Babək-Kəngərli- Naxçıvan Seçki Dairəsi - Səttar Möhbalıyev (bitərəf) - 83.2%

4 saylı Naxçıvan Şəhər Seçki Dairəsi - Eldar İbrahimov (YAP) – 84.9%

5 saylı Şahbuz-Babək Seçki Dairəsi - Siyavuş Novruzov (YAP) - 81%

6 saylı Culfa-Babək Seçki Dairəsi - Ülviyyə Həmzəyeva (YAP) - 69.5%

7 saylı Ordubad-Culfa Seçki Dairəsi - Quliyev Cəbi (YAP) – 63.5%

8 saylı Binəqədi Birinci Seçki Dairəsi - Azay Quliyev (bitərəf) - 45.6%

9 saylı Binəqədi İkinci Seçki Dairəsi - Kəmaləddin Qafarov (YAP) - 60.3%

10 saylı Binəqədi Üçüncü Seçki Dairəsi - Madər Musayev (bitərəf) – 64.6%

11 saylı Qaradağ Seçki Dairəsi - Aydın Hüseynov (YAP) – 59.2%

12 saylı Qaradağ-Binəqədi- Yasamal Seçki Dairəsi - Səbinə Xasıyeva (YAP)- 48.5%

13 saylı Xəzər-Pirallahı Seçki Dairəsi - Rauf Əliyev (YAP) - 47.5%

14 saylı Xəzər Seçki Dairəsi – Soltan Məmmədov ( bitərəf) – 47.2%

15 saylı Yasamal Birinci Seçki Dairəsi – Ülvi Quliyev (bitərəf) - 42%

16 saylı Yasamal İkinci Seçki Dairəsi - Erkin Qədirli (bitərəf) – 34.4%

18 saylı Nərimanov-Nizami Seçki Dairəsi – Rasim Musabəyov (bitərəf) - 38.8%

19 saylı Nərimanov Birinci Seçki Dairəsi – Hikmət Məmmədov ( YAP) - 43.9%

20 saylı Nərimanov İkinci Seçki Dairəsi – Adil Əliyev (bitərəf) - 60%

21 saylı Nəsimi Birinci Seçki Dairəsi – Məlahət İbrahimqızı (YAP)- 55.6%

22 saylı Nəsimi İkinci Seçki Dairəsi – Asim Mollazadə (DİP) – 47.3%

23 saylı Nəsimi-Səbail Seçki Dairəsi – Ziyad Səmədzadə (bitərəf) – 45.8%

24 saylı Nizami Birinci Seçki Dairəsi – Könül Nurullayeva (bitərəf) - 46.1%

25 saylı Nizami İkinci Seçki Dairəsi – Sədaqət Vəliyeva (YAP) – 57.1%

26 saylı Sabunçu Birinci Seçki Dairəsi – Fazil Mustafa (Böyük Quruluş Partiyası) – 47.6%

27 saylı Sabunçu İkinci Seçki Dairəsi – Əliabbas Salahzadə (YAP) – 57.6%

28 saylı Sabunçu Üçüncü Seçki Dairəsi – Eldar Quliyev (bitərəf) – 49.2%

29 saylı Səbail Seçki Dairəsi – Nigar Arpadarai (bitərəf) – 42.3%

30 saylı Suraxanı Birinci Seçki Dairəsi -Sevinc Fətəliyeva (YAP) – 62.2%

31 saylı Suraxanı İkinci Seçki Dairəsi – Etibar Əliyev (bitərəf) – 41.4%

32 saylı Suraxanı Üçüncü Seçki Dairəsi – Afət Həsənova (YAP) – 64.9%

33 saylı Xətai Birinci Seçki Dairəsi - Mirələmov Hüseynbala (YAP) - 47.1%

34 saylı Xətai İkinci Seçki Dairəsi- Mixail Zabelin (YAP) – 35.1%

36 saylı Xətai Dördüncü Seçki Dairəsi - Qüdrət Həsənquliyev (Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası ) – 45.4%

37 saylı Nizami Birinci (Gəncə) Seçki Dairəsi - Pərvin Kərimzadə (YAP) – 42.1%

38 saylı Nizami İkinci (Gəncə) Seçki Dairəsi – Naqif Həmzəyev (YAP) – 44.9%

39 saylı Kəpəz Birinci (Gəncə) Seçki Dairəsi – Müşfiq Cəfərov (YAP) – 45.8%

40 saylı Kəpəz İkinci (Gəncə) Seçki Dairəsi - Musa Quliyev (YAP) - 40%

41 saylı Sumqayıt Birinci Seçki Dairəsi - Hicran Hüseynova (YAP) – 31.5%

43 saylı Sumqayıt Üçüncü Seçki Dairəsi - Emin Hacıyev (YAP)- 63.4%

45 saylı Abşeron Seçki Dairəsi – Oqtay Əsədov (YAP) – 64.7%

46 saylı Şirvan Seçki Dairəsi – İltizam Yusifov (bitərəf) – 49.5%

47 saylı Mingəçevir Seçki Dairəsi – Aydın Mirzəzadə (YAP) – 26.8%

48 saylı Yevlax Seçki Dairəsi – İlham Məmmədov (YAP) – 51.3%

49 saylı Yevlax-Mingəçevir Seçki Dairəsi - Əli Hüseynli (YAP) – 59.6%

50 saylı Abşeron-Qobustan Seçki Dairəsi -Şahin Seyidzadə (bitərəf) - 44.6%

51 saylı Qusar Seçki Dairəsi – Azər Badamov (YAP) - 56.6%

52 saylı Quba Seçki Dairəsi - Vahid Əhmədov (bitərəf) – 50.6%

53 saylı Quba-Qusar Seçki Dairəsi - Anatoli Rafailov (bitərəf) – 44.1%

54 saylı Şabran-Siyəzən Seçki Dairəsi - Sadiq Qurbanov (YAP) - 55.3%

55 saylı Xaçmaz Şəhər Seçki Dairəsi- Eldəniz Səlimov (YAP) – 57.9%

56 saylı Xaçmaz Kənd Seçki Dairəsi - Sevil Mikayılova (bitərəf) – 43.8%

57 saylı Kürdəmir Seçki Dairəsi - Əminə Ağazadə (bitərəf) – 64.9%

58 saylı Hacıqabul-Kürdəmir Seçki Dairəsi - Rəfael Hüseynov (Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası (VHP) ) – 51%

59 saylı Salyan Seçki Dairəsi - Jalə Əhmədova (bitərəf) – 59.7%

60 saylı Salyan-Neftçala Seçki Dairəsi - Fəzail Ağamalı (Ana Vətən Partiyası) – 49.2%

61 saylı Neftçala Seçki Dairəsi - Sabir Rüstəmxanlı (VHP) – 21.4%

62 saylı Saatlı Seçki Dairəsi - Əziz Ələkbərov (YAP) – 49%

63 saylı Sabirabad Birinci Seçki Dairəsi - Kamal Cəfərov (YAP) – 52.8%

64 saylı Sabirabad İkinci Seçki Dairəsi - Ramin Məmmədov (YAP) – 54.6%

65 saylı Saatlı-Sabirabad-Kürdəmir Seçki Dairəsi - Əhliman Əmiraslanov (YAP) – 63.2%

66 saylı Biləsuvar Seçki Dairəsi - Bəhruz Məhərrəmov (bitərəf) – 52.9%

67 saylı Cəlilabad Şəhər Seçki Dairəsi- Malik Həsənov (YAP) – 65.2%

68 saylı Cəlilabad Kənd Seçki Dairəsi - Elman Nəsirov (YAP) – 53.7%

69 saylı Cəlilabad-Masallı-Biləsuvar Seçki Dairəsi - Fəzail İbrahimli (VHP) – 51%

70 saylı Masallı Şəhər Seçki Dairəsi - Məşhur Məmmədov (YAP) – 64.8%

71 saylı Masallı Kənd Seçki Dairəsi - Anar İsgəndərov (YAP) – 62.7%

72 saylı Yardımlı-Masallı Seçki Dairəsi - Musa Qasımlı (bitərəf) – 53.9%

73 saylı Lənkəran Şəhər Seçki Dairəsi - Rüfət Quliyev (bitərəf) – 52.9%

74 saylı Lənkəran Kənd Seçki Dairəsi – Hadı Rəcəbli (YAP) – 53.4%

75 saylı Lənkəran-Masallı Seçki Dairəsi – Cavanşir Paşazadə (YAP) – 61.1%

76 saylı Lənkəran-Astara Seçki Dairəsi – Ziyafət Əsgərov (YAP) – 66.1%

78 saylı Lerik Seçki Dairəsi - İqbal Məmmədov (YAP) – 50.2%

79 saylı İmişli Seçki Dairəsi – Murad Fərzəliyev (bitərəf) –23.7%

80 saylı İmişli-Beyləqan Seçki Dairəsi -Çingiz Qənizadə (bitərəf)- 44.5%

81 saylı Beyləqan Seçki Dairəsi – Şahin İsmayılov (YAP) -62.7%

82 saylı Ağcabədi Seçki Dairəsi – Tahir Rzayev (YAP) – 61.5%

83 saylı Ağcabədi-Füzuli Seçki Dairəsi - Aqil Abbas (bitərəf) – 61.7%

84 saylı Füzuli Seçki Dairəsi - Vüqar Bayramov (bitərəf) – 71.2%

85 saylı Şamaxı Seçki Dairəsi - Tamam Cəfərova (bitərəf) – 48.9%

86 saylı İsmayıllı Seçki Dairəsi - Novruzəli Aslanov (bitərəf) – 53.7%

87 saylı Ağsu-İsmayıllı Seçki Dairəsi - Tahir Kərimli (Vəhdət Partiyası) – 52.4%

88 saylı Göyçay Seçki Dairəsi - Sabir Hacıyev (Vətəndaş Birliyi Partiyası) – 52.5%

89 saylı Göyçay-Ağdaş Seçki Dairəsi – Məzahir Əfəndiyev (bitərəf)- 63.9%

90 saylı Ağdaş Seçki Dairəsi – Cavid Osmanov ( YAP) – 68.4%

91 saylı Ucar seçki Dairəsi - Ramil Həsən (YAP) – 51.7%

92 saylı Zərdab-Ucar Seçki Dairəsi - Jalə Əliyeva (bitərəf) – 51.9%

93 saylı Bərdə Şəhər Seçki Dairəsi - Fatma Yıldırım (YAP) – 65.7%

94 saylı Bərdə Kənd Seçki Dairəsi - Zahid Oruc (bitərəf) – 69.6%

95 saylı Tərtər Seçki Dairəsi - Sahib Alıyev (bitərəf) – 40.3%

96 saylı Goranboy-Naftalan Seçki Dairəsi – Anar Məmmədov (YAP) – 59%

97 saylı Goranboy-Ağdam-Tərtər Seçki Dairəsi – Ağalar Vəliyev (YAP) – 68.1%

98 saylı Şəmkir Şəhər Seçki Dairəsi – Sahibə Qafarova (YAP) – 52.1%

99 saylı Şəmkir Kənd Seçki Dairəsi – Nurlan Həsənov (YAP) – 61.3%

100 saylı Şəmkir-Daşkəsən Seçki Dairəsi – Kamran Bayramov (YAP) – 66.6%

101 saylı Göygöl-Daşkəsən Seçki Dairəsi - Elşad Mirbəşiroğlu (YAP) – 54.9%

102 saylı Samux-Şəmkir Seçki Dairəsi – Nizami Səfərov (YAP) - 64%

103 saylı Gədəbəy Seçki Dairəsi – Sevinc Hüseynova (YAP) – 61.4%

104 saylı Gədəbəy-Tovuz Seçki Dairəsi - Arzu Nağıyev (bitərəf) – 56.2%

105 saylı Tovuz Seçki Dairəsi - Qənirə Paşayeva (bitərəf) – 69.9%

106 saylı Tovuz-Qazax-Ağstafa Seçki Dairəsi - Ülviyyə Ağayeva (bitərəf) – 59%

107 saylı Qazax Seçki Dairəsi – Səməd Seyidov (YAP) – 76.1%

108 saylı Ağstafa Seçki Dairəsi – Nizami Cəfərov (YAP) – 53.4%

109 saylı Balakən Seçki Dairəsi – Nəsib Məhəməliyev (YAP) – 65.3%

110 saylı Zaqatala Seçki Dairəsi - Elşən Musayev (Azərbaycan Demokratik Maarifçilik Partiyası) – 48.8%

111 saylı Zaqatala-Balakən Seçki Dairəsi - Kamilə Əliyeva (YAP) – 53.9%

112 saylı Qax Seçki Dairəsi - Azər Kərimli (bitərəf) – 52.7%

113 saylı Şəki Şəhər Seçki Dairəsi – Vüqar İsgəndərov (bitərəf) – 52. 9%

114 saylı Şəki Kənd Birinci Seçki Dairəsi - Əli Məsimli (bitərəf) – 67.6%

115 saylı Şəki Kənd İkinci Seçki Dairəsi - Cavanşir Feyziyev (bitərəf) – 67.6%

116 saylı Qəbələ Seçki Dairəsi - Fəttah Heydərov (bitərəf) – 75.5%

117 saylı Oğuz-Qəbələ Seçki Dairəsi – Aqiyə Naxçıvanlı (YAP) – 65.5%

118 saylı Ağdam Şəhər Seçki Dairəsi - Bəxtiyar Əliyev (bitərəf)- 62.7%

119 saylı Ağdam Kənd Seçki Dairəsi - Bəxtiyar Sadıqov (YAP) – 61.2%

120 saylı Cəbrayıl-Qubadlı Seçki Dairəsi – Ceyhun Məmmədov (YAP) – 62.7%

121 saylı Laçın Seçki Dairəsi – Mahir Abbaszadə (YAP) - 63.3%

122 saylı Xankəndi Seçki Dairəsi - Tural Gəncəliyev (bitərəf) – 56.7%

124 saylı Şuşa-Ağdam-Xocalı-Xocavənd Seçki Dairəsi – Elman Məmmədov (YAP) – 58.3%

Xatırlatma

2019-cu il dekabrın 5-də prezident İlham Əliyev Milli Məclisin buraxılması və növbədənkənar seçkilərin 2020-ci il fevralın 9-na təyin edilməsi barədə sərəncam vermişdi. Parlamentin buraxılması təşəbbüsü hakim YAP-a aiddir. Dekabrın 2-də Milli Məclis bununla bağlı ölkə rəhbərliyinə müraciət etmişdi. Onlar bunu prezident İ.Əliyevin islahatlarına dəstək vermək məqsədilə izah etmişdilər.

Bəzi müxalifət qüvvələri isə vurğulayıb ki, seçkilərin təqribən 8 ay əvvələ çəkilməsi hakimiyyətin opponentlərinə bu prosesə lazımı şəkildə hazırlaşmağa imkan tanımamaq istəyindən irəli gəlib.

Müxalifətdən Milli Şura və bəzi başqa qüvvələr bu seçkiləri boykot edib. Onlar hesab edir ki, Azərbaycanda azad və ədalətli seçkilərdən ötrü minimum şərait belə yoxdur. Rəsmilər və Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəhbərliyi onların fikirlərini qəbul etmirlər.

Azərbaycanda parlament seçkiləri əslində bu ilin noyabrında keçirilməli idi.

XS
SM
MD
LG