Keçid linkləri

Təcili xəbərlər
2023, 22 Mart, çərşənbə, Bakı vaxtı 03:33

«Birand gibi olmak istedim, onun gibi ölmek isterim!»


Mehmet Ali Birand
-
Tanınmış jurnalist Mehmet Ali Birand-ın ölümü bütün Türkiyəni yasa boğub.

Ölkənin ən məşhur köşə yazarları ondan bəhs edirlər. Köşə yazılarından biri bu başlıqla çıxıb: «Birand gibi olmak istedim, onun gibi ölmek isterim!»

Birand-ın vaxtilə çalışdığı «Milliyet» qəzeti «Türkiye'ye yatırım Geleceğimize Yatırım» toplantılarını «türk mətbuatının yaşayan əfsanə ismi» Birand-ın ölümü münasibətilə başqa tarixə keçirib.

YUNANISTANIN KEÇMİŞ BAŞ NAZİRİ: «ONU ÖZLEYECEĞİZ»

Yunanıstanın keçmiş baş naziri Yorgo Papandreu da Mehmet ali Birand-ın «Türkiye dünya için hissedilir bir kayıp» olduğunu bildirib:

«Bugün, yetenekli gazeteci ve ilham verici insan Mehmed Ali Birandın kaybını üzüntüyle öğrendim. Ailesine ve dostlarına başsağlığı dilerim. Mehmet Ali'nin kaybıyla mantıklı, mizah yanı güçlü, sevgi ve merhamet dolu bir sesi kaybettik. Bu Türkiye ve dünya için hissedilir bir kayıptır. Mehmet Ali, Türk-Yunan yakınlaşmasında yapıcı ve destekleyici bir rol oynadı».

Amerikanın AP ajansı Birand-ın vəfatını abunəçilərinə bildirib:

«Birand, 1997'de İslami bir hükümeti de deviren ordunun baskısıyla patronları tarafından işlerinden atılan liberal gazeteciler arasındaydı».

YAŞAR KAMAL: «BİR QARDAŞ İTİRDİM»

Tanınmış yazıçı Yaşar Kamal Mehmet Ali Birand-ın ölümüylə bağlı yazılı bir açıqlama verib. Onu sizə təqdim edirik:

«Bir kardeş yitirdim. En kötü günlerimde de en iyi günlerimde de yanımda olan, üzüntümü, öfkemi, sevincimi yüreğinde duyan bir kardeşin acısını yaşıyorum. Mehmet Ali tek kelimeyle iyi insandı. Yüreğini herkese açık tutardı. Sürekli de öğrenmek, anlamak ve paylaşmak isterdi. Röportajlarımı merak eder, hep sorular sorar, sanki onları birlikte yaşardık.

Mehmed Ali Birand gerçek bir gazeteciydi. Çok sayıda gazeteci yetiştirdiği kadar okuru ve izleyiciyi de yetiştirdi.

Gazetecilik yaratıcılıktır, gazetecilik namus, ilke ve tutku ister, inatla çalışmak ister ve çok cesaret ister, kapı kulundan gazeteci olmaz. Gazetecilik yapılmaz, yaşanır. Mehmet Ali Birand gazeteciliği böyle yaşadı. Darısı bayrağı ondan devralanların başına…».

TÜRK MEDİA DÜNYASININ BAŞI SAĞ OLSUN

Birand-ın çalışdığı Kanal D-dən də bir açıqlama verilib:

«Kanal D Haber Grup Başkanı ve Ana Haber anchormenimiz, duayen gazeteci, sevgili Mehmet Ali Birand'ın aramızdan ayrılmasının üzüntüsü içindeyiz. İşine ve sevdiklerine olan tutkusunu, hayatı dolu dolu yaşamasını her zaman örnek aldığımız, Türkiye'nin en önemli televizyon habercilerini yetiştiren Mehmet Ali Birand, hepimizin arkadaşı, sevgi ve saygı duyduğu bir büyüğüydü. Mehmet Ali Birand'ı, yarın saat 10.00'da, uzun yıllardır çalıştığı Doğan TV Center'da yapacağımız törenle uğurlayacağız.Türk medya dünyasının başı sağolsun».

ANADOLU HİSARINDAKI AİLƏ QƏBİRİSTANLIĞINDA TORPAĞA VERİLƏCƏK…

Sabah (yanvarın 19-da) Mehmet Ali Birand-ın cənazəsi Teşvikiye Camisinə aparılacaq və günorta namazından sonra qılınacaq cənazə namazının ardından Anadolu Hisarındakı ailə qəbiristanlığında dəfn ediləcək.

Ruhu şad olsun.
XS
SM
MD
LG