Keçid linkləri

Təcili xəbərlər
2023, 01 Dekabr, Cümə, Bakı vaxtı 22:43

Orxan Pamuk son romanlarını Latın Amerikasında tanıtdı


Nobel mükafatlı türk yazarı Orxan Pamuk Latın Amerikasına səfər edib – Braziliya, Argentina, Çili, Uruqvayda olub.

Türkiyənin “Hürriyyət” qəzeti yazıçının öz son romanlarını tanıtdığı səfərinin böyük marağa səbəb olduğunu yazır.

Pamuk öncə Braziliyada Sao Paolo və Porto Aleqre şəhərlərində “Fronteiras do Pensamento” (Düşüncənin sərhədləri) qrupunda iki mühazirə oxuyub.

Fronteiras do Pensamento qrupu 2006-cı ildə braziliyalı ziyalılar tərəfindən yaradılıb.

İndiyəcən burada Terry Eagleton, Mario Vargas Llosa, Alain de Botton, David Linch kimi onlarla tanınmış ziyalı mühazirə deyib.

Pamuk orada mühazirə deyən ilk türk yazarıdır.

Səfər etdiyi digər Latın Amerikası ölkələrində də mühazirələr deyən, universitetlərdə görüşlər keçirən Pamuk Argentinada həm də məşhur argentinalı yazar Xorxe Luis Borxesin dul xanımı Maria Kodima ilə görüşüb.

Pamuk səfər təəssüratları media ilə bölüşüb:

- 1.5 yıldır Güney Amerika ülkelerini ziyaret etmeyi planlıyordum. Latin Amerika’yı Borges, Garcia Marquez, Cortazar’ın eserleriyle tanıdım.

Gençliğimde kendilerinden birçok şey öğrendiğim Carlos Fuentes ve Vargas Llosa’yı da çok okurdum.

Bir yeri tanımaya başlamak için en iyi yöntemlerden biri olmasına rağmen tabi ki edebiyatın tek başına koskaca bir kıtayı keşfetmek için yeterli olmadığının farkındayım.

Latin Amerika’da beni en fazla etkileyen ve hoşuma giden şey insanlarındaki canlılık ve insancıllık oldu.

Gezdiğim ülkeler arasında Brezilya ve Türkiye arasında çok büyük benzerlikler gördüm. Kalkınma ve gelişmeyle birlikte orta sınıfın kendi kültür ve tarihine sahip çıkma çabaları Türkiye ile benzerlikler gösteriyor.

Güney Amerika şehirleri, özellikle bağımsızlarıyla birlikte moderniteye aynı anda evrilen ve aynı zamanda ekonomik problemler ve çeşitli askeri diktatörlüklerden muzdarip olmalarıyla İstanbul’la ve bazı Türk şehirleriyle benzerlikler taşıyor Çürümeye karşı mücadele ederken, yeni modernimizi kurma arzusundaki insanlar. Belki de bu yüzden İstanbul, Latin Amerika’da en fazla satan kitabım oldu.

Güney Amerika ekonomik ve demokratik gelişmelerin yanında futbolun da kıtası. Brezilya’da yayıncım beni Corintians- Palmeiras maçına götürdü.

Tam da o gün Corintians’ın efsane oyuncusu doktor Sokrates ölmüştü.

Statta hep birlikte Sokrates anısına durulan saygı duruşu heyacan vericiydi. Biliyorsunuz Brezilya her renkten insanın yaşadığı büyük bir ülke.

Maç öncesi sahaya oyuncuların ’Irkçılığa Hayır!’ pankartı ile çıkması beni çok etkiledi.
XS
SM
MD
LG